9. konferenca o kreativnosti bo potekala vsak dan med 15. 4. in 21. 4. 2023 ob 19:00 prek spleta.
FLOW
15. 4. 2023
|
SAMO-MOTIVIRANJE
16. 4. 2023
|
SAMO-UPRAVLJANJE
17. 4. 2023
|
REZILIENTNOST
dr. Tjaša M. Kos
Samopodoba, psihološka čvrstost in življenje v globalizirani družbi 18. 4. 2023
|
(NE)MOČ
dr. Damijan Perne
Kdo nam kroji usodo ali svoboda izbire o tem ali bom zmagovalec ali žrtev 19. 4. 2023
|
POGLED NAPREJ
20. 4. 2023
|
OSREDOTOČENOST
Matej Lunežnik
Fokus – najpomembnejša sestavina za koktajl uspešnost 21. 4. 2023
|
Pri vsakem predvajanju boste povabljeni, da v zameno za brezplačno, kakovostno, spletno predavanje donirate vsaj 5 € za neko dobrodelno organizacijo. |
Omogočili bomo tudi pridobitev potrdila o udeležbi na predavanjih (za 4 €). |
Predavanja so bila posneta pred zaprtjem države zaradi epidemije, a so še vedno aktualna. |
Spletno, brezplačno, kakovostno
Predavanja si brezplačno oglejte na
kanalih Pozitivna psihologija za boljše življenje.
ORIS PROGRAMA
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije – DOPPS.
|
FLOW
dr. Katarina Habe
Zanos je stanje globoke vključenosti v aktivnost, ki je opredeljena z občutki močne zatopljenosti, zadovoljstva in notranje motivacije. Mihalyi Czikszentmihalyi opredeljuje zanos kot posebno stanje zavesti, ki se pojavi, ko so naše sposobnosti in izzivi okolja uravnoteženi. Zanos je značilen za avtotelične (samonagrajujoče) posameznike, torej za tiste, ki jih opredeljujejo radovednost, vztrajnost in visoka stopnja aktivnosti, ki jih posameznik počne iz notranjih vzgibov. Avtotelični posamezniki tudi pri drugih ljudeh v svoji okolici vzpodbujajo avtotelično vedenje.
Dr. Katarina Habe je docentka za psihologijo na Akademiji za glasbo, UL. Je tudi stalna strokovna sodelavka Inštituta Knoll za glasbeno terapijo in supervizijo. Aktivno deluje kot glasbenica, pevka v skupini Katrinas in avtorica glasbe in besedil, ter kot raziskovalka glasbeno-psiholoških fenomenov. V zadnjih letih se aktivno raziskovalno ukvarja s preučevanjem učinkov glasbe na človekovo celostno blagostanje na eni strani, in s psihološko optimizacijo glasbenega nastopanja na drugi strani. Je glasbenica po duši, um ji navdihuje psihologija, njeno srce pa utripa v prepletu obeh.
|
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Zavod Radio Študent.
|
SAMO-MOTIVIRANJE
dr. Željko Čurić
Motivirana oseba je zelo iskana in cenjena tako na trgu delovne sile, kakor tudi v privatnem življenju. Spraviti sebe in druge v tek ali točno določeno obliko aktivnosti postaja imperativ sodobnega življenja. Medtem ko nekateri verjamejo v denar, vizijo, prisilo, iščejo čarobne besede, ali verjamejo v ideologijo, mi verjamemo v čustva. Spoznati samega ali samo sebe in prepoznati mehanizem sprožanja ERA modela je temelj emocionalno-socialne inteligentnosti.
Dr. Željko Ćurić je doktor medicine, psihiater, psihoterapevt ter soustanovitelj in direktor podjetja O.K. Consulting d.o.o. Ljubljana. Srečno je poročen z Emilijo, oče in prijatelj z Andreo. Dubrovničan, ki se je v Ljubljano preselil leta 1993 in ohranja status slovenskega zeta že več kot petindvajset let. Večinoma se ukvarja z menedžerji, športniki, pogajalci s teroristi in pripadniki specialnih enot policije. Še kar dober človek.
|
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Ustanova Hiša eksperimentov.
|
SAMO-UPRAVLJANJE
mag. Peter Babarovič
Ljudje smo sami sebi največja uganka. Največja zmaga v življenju je zmaga nad samim seboj in svojim notranjim svetom. Vse kar se dogaja okoli nas, se neprestano “slika" v naših možganih in naši notranjosti. Kako začeti konstruktivno spoznavati samega sebe in izbrati pravo pot v življenju? Kako najti in živeti svoje poslanstvo? Temi, ki se jima bomo posvetili v ponedeljkovem predavanju.
Mag. Peter Babarovič je učitelj, coach in trener poslovnih delavnic za osebnostno rast, vodenje, time management, sestanke, komunikacijo, prioritete in postavljanje ciljev v sklopu Agencije POTI. Prav tako je vaditelj dveh borilnih veščin: japonske Iwama Aikido in ruske Systema. V lasti ima ekološko trgovino z lastno blagovno znamko. Je oče samohranilec dveh sinov.
|
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.
|
REZILIENTNOST
dr. Tjaša M. Kos
Krize so neizogibni del življenja. Pri njihovem uspešnem premagovanju in tem, da v njih rastemo, nam pomaga osebnostna čvrstost, t. i. rezilientnost. Rezilientnost predstavlja neke vrste psihološki imunski sistem. Ohranja nas v vrtincu življenjskih izzivov, hkrati pa nam pomaga graditi tudi pozitivno samopodobo. Slednja pa je temelj za uspešno doseganje zastavljenih ciljev.
O tem, zakaj je rezilientnost tako dobrodošla in kako nam pomaga graditi pozitivno samopodobo, ki je še posebno ključna v globalizirani družbi, kjer so migracije del vsakdanjika, se bomo pogovorili na praktičen, sproščen in življenjski način. Dr. Tjaša M. Kos je psihologijo doštudirala v Ljubljani, se izobraževala iz različnih psihoterapevtskih smeri in doktorirala na temo pozitivne psihologije na Dunaju. Danes dela v samostojni praksi s posamezniki, pari in skupinami. Pri svojem delu postavlja v ospredje človeka z njegovimi potenciali, viri in hrepenenji. Ko je pri 24-tih oslepela, se ji je zrušil svet. Kljub temu je doštudirala, doktorirala, opravlja poklic, ki ga ljubi, je mama treh čudovitih otrok in se doživlja kot zelo srečno osebo. Pozitivno psihologijo živi tako v profesionalnem, kot v osebnem življenju. Pozitivna psihologija jo je zaznamovala in obogatila. Želela bi del tega svojega navdušenja nad možnostmi, ki jih za boljše življenje odpira pozitivna psihologija, prenesti tudi med širši krog ljudi.
|
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Društvo za pomoč ranljivim skupinam prebivalstva - Društvo UP-ornik.
|
(NE)MOČ
dr. Damijan Perne
Nam je usoda položena v zibel? Je res, da gre nekaterim vse »kot po maslu« in jim za to ni potrebno storiti nič, drugi pa v življenju znova in znova klonejo na nepremostljivih ovirah in na to ne morejo vplivati? Kdo nam postavlja meje in okvire ter ali so okviri res slabi?
Na ta večna vprašanja bom pogledali skozi optiko lastne izkušnje ter izkušnje terapevta. Dr. Damijan Perne, dr. med., specialist psihiater, je zaposlen na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana kot predstojnik Centra za klinično psihiatrijo. Predavatelj širokih interesov se je preizkusil tudi kot župan Kranja. Del svojega časa pa namenja odrskim deskam kot član Šentjakobskega gledališča in Gledališča Toneta Čufarja Jesenice. Kot predavatelj svoje izkušnje rad ubesedi na zanimiv in dostopen način.
|
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Javni zavod Živalski vrt Ljubljana.
|
POGLED NAPREJ
Katja Krasko Štebljaj in dr. Tina Bončina
Rene Descartese je pred 400 leti ločil dušo od telesa in s tem usodno zaznamoval razumevanje zdravljenja ter okrevanja. Izkušnje kažejo, da prav izhod iz izgorelosti, ki enako zareže v telo in dušo, zahteva celostno obravnavo. Kako živeti po izkušnji z izgorelostjo, bodo predstavile tri strokovnjakinje, ki imajo na izgorelost svoj pogled, a delijo prepričanje, da je gordijski vozel moč preseči le s popolno redefinicijo posameznika, njegovega razmišljanja in življenja. Obe tudi poudarjata, da izhod ni enkratno dejanje, temveč neskončno lepa in predana pot k sebi. A ker oseba z izgorelostjo ni otok sam zase, se strinjajo tudi, da je treba sočasno prevetriti in ponastaviti vrednote v delovnih organizacijah ter družbi na splošno, saj bomo le tako – celostno – preprečili nadaljnje izgorevanje.
Zaživeti zdravo in zadovoljno pomeni tudi drugače delati ter se drugače postaviti v odnosih. Tina Bončina bo predstavila korake na tej poti osebnega razvoja in osvetlila izzive, ki jih prinašajo. Kako opustimo pridnost in smo dovolj dobri, poslušamo sebe, smo del ekipe, spoštujemo pravila in pri tem ohranimo svojo svobodo – to so izzivi modernega zaposlenega. Začnemo pri prepoznavanju lastnega načina dela in vzorcev razmišljanja z namenom, da bi lahko prevetrili lastne vrednote in si zastavili nove cilje. Vračanje v delovno okolje je pomemben del razvoja in ponuja veliko možnosti za napredek. Cilj je vzpostavitev svežega odnosa do dela, ki posameznika ne izčrpava, temveč omogoči, da živi v skladu s seboj in svojo strastjo – da najdemo svoj ogenj, ki nas polni in ne prazni. Tina Bončina je avtorica knjige Izgorelost. Po poklicu je zdravnica in psihoterapevtka, z vzroki in posledicami sindroma izgorelosti se srečuje pri delu s posamezniki, skupinami in podjetji. Izgorelost obravnava kot psihosomatsko stanje, ki terja celosten pristop in poziva k družbenim spremembam.
Katja Krasko Štebljaj je strokovnjakinja za odnose z javnostmi, ki je pred leti doživela zadnji stadij izgorelosti. Danes se ukvarja z internim komuniciranjem in svetovanjem na področju odnosov z javnostmi. Kot predavateljica na Londonski šoli za odnose z javnostmi vzgaja generacije novih komunikatorjev, sooblikuje in predava na mnogih strokovnih dogodkih. Zelo rada združuje znanja s področja odnosov z javnostmi s psihologijo dela in organizacij.
|
21. 4. 2023 ob 19:00
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Ustanova Imago Sloveniae – Podoba Slovenije.
|
OSREDOTOČENOST
Matej Lunežnik
Govorili bomo o tem, kaj je fokus in kako je pomemben – tako v športu kot v vsakdanjem poklicnem življenju. Razmišljali bomo, kako se sestavi učinkovit fokus in kako ga zadržati, da nas ne zmotijo težave ali ovire. Dotaknili se bomo treniranja fokusa in načinov, kako smo lahko še bolj uspešni v tem, kar počnemo. Spoznali bomo, kakšen fokus imajo uspešni športniki ali ljudje, ki so v življenju bolj učinkoviti na svojem področju od ostalih.
Matej Lunežnik je po duši športnik. Že vrsto let deluje na področju psihologije dela in športa. S svojimi metodami je pomagal že številnim športnikom, klubom ter podjetjem do boljših rezultatov. Dolga leta je delal kot trener alpskega smučanja in se udeleževal tekmovanj za svetovni pokal, olimpijade, svetovnih prvenstev in univerzijad. Zadnja leta veliko dela s podjetji (Nova KBM, Pošta Slovenije, idr.) v smeri izboljšanja klime zaposlenih, priprave programov za zmanjšanje psihosocialnih tveganj, priprave programov za izboljšanje delovanja in zdravja zaposlenih v podjetjih ter zmanjševanja bolniških odsotnosti.
|