Vsako sredo in soboto od 5. januarja do 5. februarja 2022 ob 18:30 prek spleta.
Program 2. Šole za starše
5. 1. 2022 ob 18:30
|
dr. Eva Škobalj
Čuječa vzgoja v času korone: Zakaj je lahko "korona" tudi priložnost za boljšo vzgojo? 8. 1. 2022 ob 18:30
|
Danica Vidmar
Družinske skrinje - medgeneracijski odnosi, starševstvo in starostarševstvo 12. 1. 2022 ob 18:30
|
15. 1. 2022 ob 18:30
|
19. 1. 2022 ob 18:30
|
Andreja Holsedl
Vzgoja otroka športnika 22. 1. 2022 ob 18:30
|
26. 1. 2022 ob 18:30
|
29. 1. 2022 ob 18:30
|
Polona Rodič
Stradam, da lahko nadzorujem svoje življenje. Anoreksija – ko postane hujšanje zasvojenost 2. 2. 2022 ob 18:30
|
5. 2. 2022 ob 18:30
|
Spletno, brezplačno, kakovostno
Predavanja si brezplačno oglejte na
kanalih Pozitivna psihologija za boljše življenje.
Oris programa
5. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Junaki 3. nadstropja.
|
Noah Charney
Za svoje otroke bi naredili vse, kajne? Kaj pa, če bi zanje lahko naredili vse v manj kot 15 minutah na dan? Superpower Your Kids (Dajte svojim otrokom nadnaravno moč): Profesorjev vodnik po poučevanju otrok vsega v samo 15 minutah na dan je starševska knjiga najbolje prodajanega avtorja in profesorja, dr. Noaha Charneyja. Knjiga je uspeh Kickstarterja in se razvija za izobraževalne sisteme v številnih državah po svetu. Ta pogovor bo obravnaval, katere vidike tega, kar dr. Charney imenuje "ameriška pozitivnost", lahko uporabljajo slovenski starši in učitelji, da bi otrokom vzbudili zaupanje in ljubezen do učenja.
Vprašanja, na katera bo odgovoril:
Dr. Noah Charney, ki je slovenskemu občinstvu najbolj znan po svoji najbolje prodajani knjigi 'Slovenologija: živeti in potovati v najboljši državi na svetu', je znan po svojih pozitivnih, zabavnih, privlačnih predavanjih ter več kot ducatu knjig in televizijskih programov. Nastopa s priljubljenimi nagovori po vsej Sloveniji (v angleščini in v svoji različici slovenščine =). Poučuje na Univerzi v Ljubljani, vodi televizijske programe in je avtor več kot ducat knjig, med njimi so tudi Pulitzerjev finalist in več uspešnic.
|
8. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo "NAMESTO PIKE VEJICA."
|
dr. Eva Škobalj
Pri klasični vzgoji imamo navado vprašati: kako in s kakšnimi pristopi vzgojiti otroka. Pri vzgoji s čuječnostjo je vprašanje v obratni smeri in se glasi: kako vzgajati sebe. Uspešna vzgoja je vedno povezana s tem, v kolikšni meri smo starši (ali učitelji) razvili svoje razumevanje o svetu. Vzgoja s čuječnostjo ima zato svojo logiko – prvič: ni enosmerna (v smeri od staršev do otrok), temveč gre v obe smeri (tudi od otrok do staršev), drugič: zahteva lastno budnost in ne le oprijemanje za pravila, in tretjič: vedno vsebuje mero humorja, s katerim se lažje razrešijo še tako zapletene situacije. Čuječnost je budnost in vzgoja otrok je sredstvo, ki nam pomaga, da razvijemo svojo budnost in budnost otroka, ki nam je zaupan, do največje možne mere.
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Dr. Eva Škobalj je po profesiji profesorica španskega jezika in diplomirana etnologinja. Je avtorica knjižnih uspešnic o čuječnosti: Čuječnost in vzgoja ter Lahkost uma – čuječnost vprašanja in odgovori. Spomladi 2021 je izdala svojo tretjo knjigo, v kateri se je posvetila dokaj novi in še neraziskani temi – o vplivu odpuščanja na fizično in duševno zdravje. Knjiga nosi naslov Odpuščanje – ptica, ki ljubi tiha srca. Napisala je tudi dve pravljici za otroke: Čudežno pletivo in Vrtnar ter zbirko kratkih zgodb z naslovom Svetnik. Vzgoja otrok in mladine jo spremlja tako v osebnem življenju kot na profesionalnem področju. V osebnem življenju je soproga in mama dveh otrok.
|
12. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelni sklad Viljem Julijan.
|
Danica Vidmar
Naše starševstvo se začne z izborom partnerja. Na naš izbor partnerja vpliva naše otroštvo. Na naše otroštvo vpliva starševstvo naših staršev in na starševstvo naših staršev vpliva njihovo otroštvo …. In tako iz roda v rod. V tem generacijskem ciklu pod vplivom družbenega okolja nastajajo družinski odnosi. Polni in prazni se družinska skrinja. Sredi tega smo mi, z našimi hotenji, z našo primarno družino, z našo temeljno družino, (največkrat) z novo družino naših otrok, z različnostjo družinskih članov, z različnostjo pridruženih članov, s služenjem denarja in kopico kompromisov v vsem tem. Kje se konča kompromis in začne kompromitiranje? Kako stati sredi vsega tega?
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Danica Vidmar je od leta 2011 zunanja sodelavka FamilyLab Slovenija, kjer se osredotoča predvsem na odnose med starši in odraslimi otroci. Po osnovni izobrazbi je univ. dipl. ekonomistka, a se je po 30-letni managerski karieri v mednarodnih korporacijah odločila za spremembo poklicne poti. Na novi poklicni poti se ukvarja s podporo odraslim osebam pri družinskih in kariernih izzivih. Je Jungovski coach, izvaja coaching s pomočjo artefaktov, je tudi akreditiran team coach pri Evropskem združenju za coaching in mentorstvo EMCC. Deluje v okviru blagovne znamke Vitalni coaching. Je avtorica knjige Deklice brez gnezda, ki je izšla v novembru 2021.
|
15. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Pomagajmo odprtih src.
|
Boštjan Gorenc - Pižama
Knjiga je vidnejši civilizacijski dosežek. Le kje in kaj bi bil danes človek brez knjig, brez sposobnosti bralnega sporazumevanja? Skozi zapisano se pretaka najbolj intimno, kar se poraja v človeku in na drugi strani vse znanje sveta, je ožiljeni sistem družbenega podajanja doživetij, izkušenj, čustvovanja, čudenja, spoznavanja, dognanj, razvedrila in domišljije. Pa še mnogo več. Branje je vesolje neslutenega. Ob branju doživimo, vzporedno ob svojem, še življenja junakov, ki jih z branjem dobesedno oživljamo. Branje ni izbira, ker je del pomembnega razvojnega procesa našega uma, ki prinaša številne koristi, potrjene v znanstvenih študijah. Želite dobro sebi in otrokom?, potem berite. Čim več, dobre knjige.
Vprašanja, na katera bo odgovoril:
Boštjan Gorenc - Pižama že od malih nog brska po jeziku in se navdušuje nad novimi in starimi besedami, ki jih odkrije. Na novo oživlja klasična dela slovenske književnosti, ki jih posreduje skozi prizmo humorja in satire. Rad piše pravljice, še raje pa jih pripoveduje, saj so otroci najiskrenejše občinstvo. Med šolarji neti iskre bralnega navdušenja, odrasle pa zabava na standup odrih. Kupuje tudi knjige, za katere ve, da jih nikoli ne bo imel časa prebrati.
|
19. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Pomagajmo slovenskim otrokom.
|
Nina Jelen
Večkrat slišimo, da je šolski sistem usmerjen tekmovalno, storilnostno, da ubija kreativnost otrok in jim ne pusti, da delajo napake, da so radovedni in da si ustvarijo svoje mišljenje. Mnogi učitelji pa se zavedamo, da je bistvenega pomena, da pri otrocih vzpodbujamo motivacijo, vedoželjnost in radovednost. Tako lahko šola postane učeče okolje, v katerem učenci obdržijo kreativnost in odkrijejo svoje talente. Če so pravilno usmerjeni, motivirani, če jim učitelj prisluhne in prilagodi pouk njihovim interesom, njihovi individualnosti, se bodo snovi lotili s popolnoma drugačno energijo, pozitivnostjo in izvirnimi idejami. Če otrokom torej pustiš, da razmišljajo in da so ustvarjalni, se zgodi mali čudež – otroci to tudi postanejo.
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Nina Jelen je učiteljica, ki neutrudno širi svojo ustvarjalno prakso, ljubezen do poklica in do otrok. S svojimi učenci ustvarja in dela čisto nove in drugačne stvari, s katerimi dosega odmevne rezultate tako v Sloveniji kot v tujini. Sicer pa je Nina tudi mami, žena in Tršica Nina, ki za spletni časopis Časoris otrokom svetuje pri težavah. Sicer pa rokerica, ki zelo rada bere, snema filmčke in snuje nove, zabavne projekte.
|
22. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom.
|
Andreja Holsedl
Biti starš športniku je zahtevna naloga. Sploh v začetku ukvarjanja s tekmovalnim športom in v obdobju mladostništva, ko se mladi športniki soočajo s številnimi spremembami in višjimi zahtevami, tako v športu kot tudi v šoli. Ravno zato je pomembno, da starši poznajo psihološke dejavnike v športnikovi karieri, izzive, s katerimi se sooča, predvsem pa da se naučijo kako morebitne težave preprečiti, reševati in kako biti najboljša opora mlademu športniku.
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Andreja Holsedl je univerzitetna diplomirana psihologinja, licencirana športna psihologinja in ena izmed vodilnih strokovnjakov na področju praktične športne psihologije v Sloveniji. Deluje v ekipi štirih športnih psihologov, ki že več kot 20 let nudijo strokovno podporo pri psihološki pripravljenosti vrhunskih in mladih športnikov ter tako soustvarjajo napredek in uspehe slovenskega športa. Zaupalo jim je že več kot 1080 športnikov, več kot 110 ekip in skupin, 70 olimpijcev, delovali so v 49-ih športih.
Skozi individualna svetovanja, delavnice, predavanja, izobraževanja, različne programe in projekte sodeluje s športniki vseh kakovostnih ravni in športnih panog, trenerji, starši, športnimi klubi, zvezami in športnimi šolami. Dolga leta se je na profesionalni ravni ukvarjala s cestnim kolesarstvom, nato pa se takoj po zaključku študija psihologije podala na samostojno pot športne psihologinje. V 9-ih letih je delovala v vseh športih, največ izkušenj pa ima s športniki iz nogometa, smučarskih skokov, tenisa, juda, atletike, košarke, plezanja, lokostrelstva. Pri svojem delu uporablja vedenjsko-kognitivno terapijo, ki je znanstveno potrjeno najbolj učinkovita pri delu s športniki. |
26. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Mali vitez, Fundacija za pomoč mladim.
|
Ivan Lorenčič
Najstniško obdobje spada med najintenzivnejša življenjska obdobja. Vstopamo kot otroci in ga zapuščamo kot odrasli ljudje. Starši pri odraščanju otrok velikokrat izgubijo svojo pravo vlogo in želijo postati prijatelji svojim otrokom, prevzemajo naloge, ki jih morajo opravljati otroci, pozabijo na postavljane mej, pomanjkanje časa za otroke kupujejo z denarjem. Pozabljajo, da je vzgoja najstnika naloga obeh, očeta in matere, in da je med najboljšimi in najbolj poceni vzgojnimi orodji pogovor in čas, ki ga preživijo z njimi. Pri tem prevečkrat pozabijo, da so tudi sami odraščali in naredili marsikatero neumnost, ki je normalni del odraščanja in brez katerih ne gre.
Vprašanja, na katera bo odgovoril:
Ivan Lorenčič, bivši ravnatelj II. gimnazije Maribor. Leta 1979 se je zaposlil na II. gimnaziji kot učitelj fizike in leta 1982 pri tridesetih letih postal ravnatelj II. gimnazije Maribor. Od leta 1993 do leta 2000 je v času velikih sprememb na področju vzgoje in izobraževanja do leta 2000 vodil Zavod RS za šolstvo. V šolskem letu 2001/02 se je vrnil na šolo, kjer je ravnateljeval do upokojitve 1. 9. 2021. V času enaintridesetih letih ravnateljevanja je bil ravnatelj več kot 5000 maturantom.
V času ravnateljevanja je na šoli prišlo do uvedbe mednarodne mature, športnih oddelkov, sistema dela z nadarjenimi dijaki pod nazivom DrugaDruga, odprtja Konfucije učilnice in številnih mednarodnih izmenjav. |
29. 1. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Ustanova uresničimo sanje.
|
dr. Branka D. Jurišić
Prijetni družinski trenutki so prežeti s toplino in smehom. Ko zapremo oči, si jih lahko prikličemo: otrok nam priteče v objem, zavzeto posluša našo pripoved in nas zvedavo sprašuje, vztrajno ponavlja neko spretnost in s ponosom reče: »Glej, kaj znam!« Ta želena vedenja niso prirojena, so naučena, prav tako so naučena tudi neželena vedenja (kričanje »Ne bom!«, izsiljevanje z jokom, odlašanje, upiranje …). Kako doseči, da bo želenega vedenja več in s tem tudi več prijetnih družinskih dni?
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Dr. Branka D. Jurišić se ob prvem srečanju z otroki pogosto predstavi takole: »Ime mi je Branka, ker branim otroke, pišem se Jurišić, ker grem včasih tudi »na juriš«. Sem specialna pedagoginja, kar je le drugo ime za učiteljico, ki pozna »specialne finte« - če ti je nekaj težko, se trudim, da bo to zate lažje«. Več kot 30 let je delala z otroki v vrtcu, šoli in z družinami v Centru za duševno zdravje. Danes je zaposlena v Izobraževalnem centru Pika in svoje izkušnje prenaša na vzgojitelje, učitelje starše in je avtorica več knjig. Središče njenega zanimanja je podpora pozitivnemu vedenju in neželeno vedenje.
|
2. 2. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Enostavno pomagam.
|
Polona Rodič
Anoreksija je poleg bulimije in kompulzivnega prenajedanja ena najpogostejših motenj hranjenja. Za njo zbolevajo predvsem mladi, ki zaradi zunanjih pritiskov, kako bi morali izgledati, zapadejo v začaran, za mnoge tudi usoden krog hujšanja. Izvor bolezni je notranja stiska, ki se jo, kot pri ostalih vrstah zasvojenosti, rešuje na samouničujoč način. Polona Rodič se je z anoreksijo spopadala med 14. in 20. letom starosti, bila zaradi nje hospitalizirana in skoraj na robu življenja, a jo vseeno uspešno premagala. Predavala bo o svoji izkušnji: o začetku bolezni, zdravljenju in sedanjem odnosu do telesa, hrane in sebe nasploh.
Vprašanja, na katera bo odgovorila:
Polona Rodič je 23-letna magistrska študentka slovenistike. Živi v Ljubljani, poleg domačega kraja pa obožuje stik z naravo, najraje tistega v gorah. Veliko ji pomenijo pogovori z družino in prijatelji, saj ob tem vedno znova odkriva skrite delce sebe. Najraje se izraža v slikanju, risanju in pisanju; predvsem v poeziji. Umetnost ji ob vsem tem predstavlja možnost samozdravljenja: tako je v svoji prvi pesniški zbirki, Sestradana (2020), opisala svojo izkušnjo z anoreksijo in s tem pomagala tudi drugim, ki so se ali se še spopadajo s podobnimi težavami.
|
5. 2. 2022 ob 18:30
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Društvo Križemrok.
|
dr. Aleksander Zadel in Melita Joželj Nose
Obsedenost staršev s skrbjo, kaj bodo delali njihovi otroci v življenju, se prične pogosto že v vrtcu. Ali je sedaj primeren čas za učenje abecede? Ali kaj zamudimo, če se ne začne učiti tujega jezika? in se potem nadaljuje z iskanjem najboljši ocen v osnovni in srednji šoli. Ko naredimo že vse napake in se nazadnje zaposlimo, pogosto vztrajamo v eni karieri, ker menimo, da smo zakoličili svoje življenje z napačno izbiro srednje šole. Kako se osvoboditi preteklosti in izbrati polno življenje?
Vprašanja, na katera bosta odgovorila:
Dr. Aleksander Zadel, psiholog, je eden izmed najbolj uglednih slovenskih predavateljev, znan predvsem širšemu krogu gospodarstvenikov. Toda Aleksander Zadel je tudi klinični psiholog in oče štirih otrok. Avtor razprodane knjige Dva obraza enega sveta in knjige Tretji obraz, ki pomaga staršem razumeti, kaj lahko nudijo otrokom, da bodo ti odrasli v odgovorne, samostojne in samozavestne osebe. Aleksander Zadel zna zapletene znanstvene ideje razložiti na vsakodnevnih primerih iz življenja. S kančkom humorja pa poslušalce povabi h globljemu razmisleku o sebi in o svojih odnosih z drugimi ljudmi.
Melita Joželj Nose, partnerica v podjetju Herman & partnerji, je že ves čas svoje profesionalne kariere zavezana komuniciranju, vodenju in upravljanju odnosov. Sledi načelu, da je odnos ključno vodilo vsega in da je odnose potrebno ne samo graditi, ampak ves čas negovati. |