Program predavanj
1. 10. 2023 ob 19:00
|
dr. Ana Krajnc
Starost kot najlepše življenjsko obdobje: pozitivno staranje prestavljeno
|
1. 11. 2023 ob 19:00
|
prestavljeno
|
Spletno, brezplačno, kakovostno
Predavanja si brezplačno oglejte na
kanalih Pozitivna psihologija za boljše življenje.
Oris programa
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Spominčica.
|
dr. Vojko Kavčič
Predavanje je bilo posneto oktobra 2019.
Dr. Vojko Kavčič je v knjigi “Umovadba: za bistre možgane v poznih letih” opredelil umovadbo kot vodeno aktivnost z različnimi umskimi nalogami za krepitev specifičnih sposobnosti kot npr. spomin, pozornost, zaznavanje. Umovadba krepi aktivne možgane. Prav je, da jim nikoli ne pustimo počivati. Umovadba ima pozitivne učinke tako pri zdravih ljudeh kot tudi pri bolnikih. Na predavanju bomo bolj natančno opredelili nekatere temeljne postavke umovadbe, si ogledali najbolj zanimive raziskovalne projekte s tega področja, večino časa pa posvetilli umovadenju.
Dobili bomo odgovore na vprašanja:
Dr. Vojko Kavčič je eden izmed vodilnih slovenskih kognitivnih nevroznanstvenikov. Zaposlen je v ZDA na Inštitutu za gerontologijo državne univerze Wayne v Detroitu. Poleg zgodnje diagnostike Alzheimerjeve bolezni raziskuje tudi zaznavno in spoznavno staranje pri zdravih starostnikih. V zadnjih letih je začel intenzivno raziskovati učinkovitost kognitivnega treninga (umovadba) kot eno izmed intervencij za upočasnitev kognitivnega staranja in kot preventivni pristop za zmanjšanje tveganja za Alzheimerjevo bolezen.
|
Prestavljeno
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo ADRA Slovenija.
|
dr. Ana Krajnc
Predavanje je bilo posneto oktobra 2019.
Starejši so pomemben del človeškega kapitala družbe. Z upokojitvijo se začne novo, najlepše življenjsko obdobje. V zadnjih desetletjih se pričakovana starost naglo podaljšuje iz nekaj let na tri desetletja in več. Dolgoživa družba je pridobitev razvoja. Narekuje novo podobo starosti. Dovoli, da ljudje po upokojitvi nadaljujejo življenje in imajo strukturiran čas, ker si postavljajo cilje. Z delom in učenjem premagajo družbeno izločenost in in si pridobijo enakovredno mesto v družbi, kar je pogoj za medgeneracijsko sodelovanje. Učenje in delo (delovanje) sta postala vseživljenjska procesa.
Dobili bomo odgovore na vprašanja:
Dr. Ana Krajnc je na Univerzi v Ljubljani diplomirala iz psihologije in pedagogike ter doktorirala iz andragogike. Podoktorsko specializacijo je opravila na Univerzi v Torontu. Izpopolnjevala se je v Genevi in v Oxfordu. Redna profesorica na Filozofski fakulteti, kjer je uvedla nov študij andragogike. Ustanovila in urejala je znanstveno – strokovno revijo Andragoška spoznanja. Bila je raziskovalka pri UNESCO za sisteme izobraževanja odraslih v Evropi, predstavnica Mednarodnega sveta za izobraževanje odraslih pri Združenih narodih. Soustanoviteljica Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, ki jo še vedno vodi. Je avtorica 10 knjig in več kot 400 člankov doma in v tujini.
|
1. 11. 2023 ob 19:00
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Rdeči križ Slovenije.
|
dr. Manca Košir
Predavanje je bilo posneto januarja 2017.
Staranje je naravni proces, ki lahko poteka zelo različno, od pasivnosti in občutka odrinjenosti na družbeni rob do radostnega bivanja v pozna leta, do smrti. Občutek osamljenosti bremeni (pre)mnoge, ker se ne zavedajo darov minevanja. Jih ne znajo sprejemati in jim zaupati, da jih vodijo v zanje najboljšo smer. Na starost in smrt se je dobro pripravljati odprtega srca. Kaj me je naučila moja največja učiteljica smrt? Kaj nam prinašajo darovi minevanja in kako jih sprejemati v naročje brez strahu?
Dobili bomo odgovore na vprašanja:
Dr. Manca Košir, upokojena univerzitetna profesorica novinarstva, je podpisala že devetnajst knjig (zadnja ima naslov Darovi minevanja, pred izidom je dopisovanje s psihoterapevti z naslovom Človeška ljubezen). Že desetletje je aktivna prostovoljka Slovenskega društva Hospic – spremljala je številne umirajoče, ambasadorka radostnega staranja, največja promotorka branja na Slovenskem, avtorica in voditeljica prve pogovorne oddaje Moški, ženske na TVS, kjer je minulo leto zaznamovala tudi z oddajo Čas za Manco Košir.
|
Prestavljeno
Vabljeni, da v zahvalo za brezplačno predavanje tudi vi podprete dobrodelno organizacijo Zveza prijateljev mladine Slovenije - ZPMS.
|
Gabi Čačinovič Vogrinčič
Predavanje je bilo posneto oktobra 2018.
Predavanje bom začela s temo Spoštovanje otroštva, saj na njem utemeljujem temeljne pogoje za svetlikanje v človeku. Odrasli se spoštovanja otroštva šele učimo in to je težka naloga. Druga tema je pogovor ali kot jaz pravim, soustvarjanje pogovora, ki omogoči, da ubesedimo življenje na način, da besede postanejo krplje, ki nam pomagajo, da ga živimo. Za svetlikanje potrebujemo čas, zato bo čas in v času ravnanje s sedanjostjo naša tretja tema. Spoštovanje otroštva, pogovor in čas bomo povezali v celoto. Govorila bom o soustvarjanju svetlikanja v družini. Govorila bom o starših, ki zmorejo biti spoštljivi in odgovorni zavezniki otrok, na način, da se jim znajo pridružiti kot ekspertom iz izkušenj. Zaključila bom z besedami o soustvarjanju v svetu za soustvarjanje sveta, ki bo od vseh.
Dobili bomo odgovore na vprašanja:
Dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič je prepoznana slovenska psihologinja, dolgoletna profesorica na Fakulteti za socialno delo. Svoje življenje je posvetila raziskovanju družine – družinski terapiji, psihosocialni pomoči družinam, nasilju v družini. Njen čut za sočloveka jo vodi, da se glasno bori za človeško dostojanstvo in socialno pravičnost. Pravi, da je življenje absolutno delo in učenje s tem, da skupaj soustvarjamo odnos, družino, znotraj katere lahko vsak otrok napreduje, če ima podporo in pomoč, če družina vidi svetlikanje v njem, če tudi sam družino soustvarja.
|