Dogodek bo potekal v soboto, 18. 11. 2023, od 15.30 do 21.00 v Narodnem domu Maribor.
Etape 7. mariborskega maratona pozitivne psihologije
dr. Zdravko Zupančič
Kako premagati strah pred nastopanjem 15.30 – 16.30
|
17.00 – 18.00
|
Katarina Keček
Kako delati po svoje in obdržati zdrav razum 18.30 – 19.30
|
20.00 – 21.00
|
Oris programa
18. 11. 2023
15.30 – 16.30 Dr. Zdravko Zupančič je starejši gospod z mlajšo frizuro. Je so-ustanovitelj petih otrok in prvega vnuka. Sedem let več kakor tri desetletja govori o govorjenju. Z navdihom, ki jemlje dih. Odgovori na vprašanja občinstva, še preden jih zastavijo. V Šoli retorike Zupančič & Zupančič je zaposlen kot besedni žongler. Nenehno govori in nastopa, saj občinstvo nima časa, da bi bralo njegove knjige. Zamesi z strokovnostjo, speče z ironijo in potrese z blagodejnimi paradoksi. Govorce za javnost tako opogumi, da spregovorijo tudi takrat, ko jagenjčki obmolknejo.
|
dr. Zdravko Zupančič
Naj se prijavi k besedi tisti, ki nikdar nič ne občuti, kadar se prijavi k besedi!
Tisti, ki je vzdignil roko, laže ali pa je kliničen primer, primeren za takojšnjo hospitalizacijo, saj ga pomanjkanje epinefrina lahko ugonobi. Strah pred nastopom je dragocen spodbujevalec, kadar v lekarniških odmerkih poživlja govorce. Če pa ga je preveč, nas oropa vsakršne radosti pri pripovedovanju. "Niti pet para ne dam na igralca, ki nima treme" je govoril znameniti gledališki režiser, je pa zgodovina prepolna zgodb o ljudeh, ki jih je silovita agorafobija pahnila v pogubo, jih zaledenela pred množico, postavila v anekdote in ožigosala z javno sramoto. Predavatelj bo razgrnil razloge za strah pred izpostavitvijo, telesne odzive nanj in zdravila zoper njega. Vprašanja, na katero bo odgovorilo predavanje:
|
18. 11. 2023
17.00 – 18.00 Andrej Pešec je univ. dipl. politolog, deluje pa kot celostni psiholog, pedagog, trener in strokovnjak za odnose, vodenje ter osebni razvoj. Kot strokovni sodelavec sodeluje z več kot 300 šolami, zavodi in podjetji v Sloveniji ter na tujem. Vodil je že preko 2500 predavanj, webinarjev in izobraževanj, za katere so značilni nenavadni praktični primeri, sinteza sodobnih celostnih znanj, modrosti, motivacijske filozofije ter zanimive zgodbe iz vsakdanjega življenja. Je avtor štirih knjig o odnosih in vzgoji: Vzgoja motiviranih, zdravih in odgovornih otrok, Ženske in moški, Znanje za življenje: odnosi, stres, čustva in njihov vpliv na bolezni in zdravje ter Znanje za življenje II – moder človek se ne stara, moder človek zori.
|
Andrej Pešec
»Obstajata samo dve trajni zapuščini, ki ju lahko damo otrokom. Eno so korenine, drugo pa krila.« Hodding Carter
Na predavanju se bomo dotaknili različnih področij otrokovega razvoja in odgovorili, kako najbolje poskrbeti za razvoj otrok v različnih obdobjih njihovega življenja. Poudarek bo na razvoju občutka za učenje, trud in delo. Govorili bomo o čustveni inteligenci ter razvoju samozavesti in samopodobe. Teme bomo predstavili s praktičnimi primeri in zgodbami iz vsakdanjega življenja. Vprašanja, na katero bo odgovorilo predavanje:
|
18. 11. 2023
18.30 – 19.30 Katarina Keček je novinarka že 30 let. Delala je na vseh medijih, od radija do televizije. Znana je po svoji pronicljivosti, provokativnosti in po svoji hudomušnosti, s katero premaguje najtežje življenjske situacije. “Humor je lepilo, ki drži skupaj moje življenje,” je povedala ob izdaji svojega satiričnega prvenca o nenavadni domišljiji povprečne ženske z naslovom: “Umetnost zavijanja z očmi.” Roman je bil razglašen za najboljšo samozaložniško knjigo leta 2021. Katarina je ravno končala z mučnim zdravljenjem raka dojke, o čemer je ves čas iskreno in brez predsodkov pisala redne kolumne za revijo Jana.
|
Katarina Keček
Za jastoga pravijo znanstveniki, da nam je mentalno najbolj podoben. Ta slastna morska žival se ob stiskah, ki jih doživlja v svojem življenjskem okolju, torej morju, v primeru napadov rib roparic ali močnejših jastogov v bližini, nenadnih ohladitev ali otoplitev vode, pomanjkanja hrane ali drugih nevšečnosti, skrije pod najbližjo skalo. Tam odvrže svoj oklep, ki ga ne ščiti več dovolj in se za nekaj dni, tednov prihuli. Tako razgaljen in ranljiv v skalnem zaledju jastog gradi svoj nov oklep, večji in močnejši. Ko ga dokonča, se znova vrže v življenje oziroma morje in se bori z valovi, dokler spet ne začuti prevelikega pritiska in nevarnosti okolice. Znova se skrije pod skalo sestavljat še močnejši oklep, ki ga bo varoval.
Jastogi ta proces tranzicije v svojem življenju lahko opravijo tudi tridesetkrat in več. Kaj se lahko ljudje naučimo od teh nenavadnih živali? Vprašanja, na katero bo odgovorilo predavanje:
|
18. 11. 2023
20.00 – 21.00 David Zupančič, dr. med., je zdravnik, pisatelj, spletni vplivnež in voditelj podkasta Umetnost lenarjenja. S svojimi iskrenimi in raznolikimi vsebinami je pridobil več kot 35 tisoč sledilcev na platformi Instagram. Je avtor uspešnice Življenje v sivi coni, ki je na knjižnem sejmu prejela prestižno nagrado knjiga leta 2022, bila pa je tudi najbolj prodajana knjiga v Sloveniji v letu 2022.
|
David Zupančič, dr. med. (pogovor)
Ali lahko občutke, kot so mir in sreča, objektiviziramo? Ali so knjige osebnostne rasti omejene na lastne empirične občutke in vedno zahtevajo goreče zaupanje v neko interno modrost avtorja? Odgovor je več kot zanimiv. Izkaže se, da ni treba le slepo verjeti vsemu napisanemu. Obstaja namreč malo morje strokovnih, znanstvenih raziskav, ki se ukvarjajo s preprostim vprašanjem – kaj lahko storim, da si (dokazano!) pomagam naravnati svoj um na bolj pozitivne valove. Morda je moj cilj, da sem manj vzkipljiv, da bolje spim, da sem bolj prisoten v trenutku ali pa da manj stvari jemljem za samoumevne. Splača se spoznati, kaj so tisti triki in metode, ki so pomagale že tisočim po svetu; in ki pomagajo tudi takrat, ko jih v najbolj nadzorovanih okoliščinah preizkusimo v laboratorijskem okolju
Vprašanja, na katero bo odgovorilo predavanje:
|