Predavanja bodo potekala vsako soboto, od 16. 11. 2024 do 21. 12. 2024, od 19.00 do 20.30 prek spleta.*
Program Pozitivnih sobot
PREDAVANJA
Mojca Rakovič
Skupna pot do notranje preobrazbe 16. 11. 2024 19:00 - 20:30 |
dr. Zdravko Zupančič
Kako premagati strah pred nastopanjem 23. 11. 2024 19:00 - 20:30 |
dr. Alja Fabjan
Partner(stvo) - navodila za uporabo 30. 11. 2024 19:00 - 20:30 |
Špela in Tone Tušek
Odnos med nama je lahko prostor, ki zdravi 7. 12. 2024 19:00 - 20:30 |
Kaya Solo z Jernejo Šibilja
Podkast Odkrito o skritem: Kako prepoznati in ustaviti spletno nasilje 14. 12. 2024 19:00 - 20:30 |
Andrej Pešec
Kako vzgojiti motivirane otroke 21. 12. 2024 19:00 - 20:30 |
*Organizatorji si pridružujejo pravico do spremembe programa.
Oris programa
16. 11. 2024 ob 19:00 prek spleta
Mojca Rakovič na podlagi lastnih izkušenj, profesionalnosti iz magisterija psihosocialne pomoči in dodatnih izobraževanj ljudem pomaga razumeti njihove blokade, nezdrave misli ter neuporabna prepričanja, ter jim pokaže pot, da jih lahko uporabijo kot orodje za notranjo preobrazbo. Spoznanja za boljše življenje je strnila v knjigo "Pot do notranje preobrazbe v 10 korakih", za samopomoč posamezniku, da bo živel radostno in izpolnjujoče življenje. Njeno delo temelji na kognitivno-vedenjski tehniki, s poudarkom na pozitivnih spremembah v miselnosti in vedenju, saj verjame, da lahko vsak posameznik s pravimi orodji doseže notranjo preobrazbo in oblikuje trajno izpolnjujoče partnerske odnose.
Nekoč je bila na boleči točki razpotja: iskala smisel življenja - kot da mora obstajati nekaj več, kot to, kar živi. Odrasla je v majhnem kraju na vasi, obkrožena z žalostnimi zgodbami žensk, še posebej v odvisnih odnosih, ne da bi poskrbele zase, finančno obubožane, z nenehnimi izgovori, da ne zmorejo itd. Več o predavateljici in njenem delu si lahko preberete na spletni strani potpreobrazbe.si. |
Skupna pot do notranje preobrazbeMojca Rakovič
V predavanju bomo raziskali skupno pot partnerske preobrazbe, s poudarkom na premagovanju strahu in gradnji povezanosti. Osredotočili se bomo na notranjo preobrazbo posameznika ter njeno vplivanje na stabilnost in kakovost partnerskega odnosa. Soočanje s strahom v partnerskem odnosu bo osrednja tema, zato bomo raziskali, kako ohranjati zaupanje in krepitev medsebojne povezanosti. Razpravljali bomo o ceni odlašanja v partnerskem odnosu ter predstavili aktivne korake, ki presegajo to ceno. Skozi konkretno pot notranje preobrazbe bomo raziskali, kako ti koraki vplivajo na odnos s partnerjem.
Vprašanja, na katera bo predavanje odgovorilo:
|
23. 11. 2024 ob 19:00 prek spleta
Dr. Zdravko Zupančič je starejši gospod z mlajšo frizuro. Je so-ustanovitelj petih otrok in prvega vnuka. Sedem let več kakor tri desetletja govori o govorjenju. Z navdihom, ki jemlje dih. Odgovori na vprašanja občinstva, še preden jih zastavijo. V Šoli retorike Zupančič & Zupančič je zaposlen kot besedni žongler. Nenehno govori in nastopa, saj občinstvo nima časa, da bi bralo njegove knjige. Zamesi z strokovnostjo, speče z ironijo in potrese z blagodejnimi paradoksi. Govorce za javnost tako opogumi, da spregovorijo tudi takrat, ko jagenjčki obmolknejo.
|
Kako premagati strah pred nastopanjemdr. Zdravko Zupančič
Naj se prijavi k besedi tisti, ki nikdar nič ne občuti, kadar se prijavi k besedi!
Tisti, ki je vzdignil roko, laže ali pa je kliničen primer, primeren za takojšnjo hospitalizacijo, saj ga pomanjkanje epinefrina lahko ugonobi. Strah pred nastopom je dragocen spodbujevalec, kadar v lekarniških odmerkih poživlja govorce. Če pa ga je preveč, nas oropa vsakršne radosti pri pripovedovanju. "Niti pet para ne dam na igralca, ki nima treme" je govoril znameniti gledališki režiser, je pa zgodovina prepolna zgodb o ljudeh, ki jih je silovita agorafobija pahnila v pogubo, jih zaledenela pred množico, postavila v anekdote in ožigosala z javno sramoto. Predavatelj bo razgrnil razloge za strah pred izpostavitvijo, telesne odzive nanj in zdravila zoper njega. Vprašanja, na katera bo predavanje odgovorilo:
|
30. 11. 2024 ob 19:00 prek spleta
Dr. Alja Fabjan je integrativna psihoterapevtka s certifikatom Mednarodne zveze za
integrativno psihoterapijo, z diplomo Slovenske krovne zveze za psihoterapijo in doktoratom iz Zakonske in družinske terapije. Zanimanje za ljudi, bogat svet njihovega čustvovanja, vedenjskih vzorcev ter dinamiko v medosebnih ter predvsem partnerskih odnosih, jo spremlja že od mladih let. V zasebni praksi že petnajsto leto izvaja individualne in partnerske terapije, ukvarja se z različno psihološko problematiko. Je tudi supervizorka, kolumnistka ter predavateljica na Univerzi Sigmunda Freuda. Raziskovalno in predavateljsko delo ji pomenita veliko, najraje pa je v terapevtski vlogi– z ljudmi, ki stopajo po poti k bolj funkcionalnim načinom vedenja, k boljšim odnosom ter k bolj kakovostnemu življenju nasploh. |
Partner(stvo) - navodila za uporabodr. Alja Fabjan
Partnerski odnosi so tisto prizorišče, na katerem se uprizarjajo podobe iz naše preteklosti, tista zgodba, ob kateri podoživimo ključne izkušnje iz naše primarne družine, ter tisto platno, na katerem se vsakodnevno rišejo tako prijetna, kot tista manj prijetna čustva. Na partnerski terapiji pogosto slišimo stavek »Imava se rada, pa vendar se nenehno prepirava.« Tudi manj prijetni trenutki so del vseh skupnih poti, pomembno pa je, da skupaj s partnerjem na primeren način osvetljujemo težavna področja, ter te vsebine tudi sproti razrešujemo. Včasih se nam zazdi, da je vzdrževanje dobrega vzdušja v partnerskem odnosu zelo zahtevno, ali celo nemogoče, da bi za to potrebovali nekakšna navodila. Pa vendarle so tiste najbolj pomembne stvari pogosto povsem preproste.
Vprašanja, na katera bo predavanje odgovorilo:
|
7. 12. 2024 ob 19:00 prek spleta
Špela in Tone Tušek sta zakonca in starša. Špela je magistra psihologije, Imago partnerska terapevtka in povezovalka timov, Imago supervizorka in inštruktorica Imaga. Tone je srednješolski učitelj kuharstva, strokovni mentor in Imago facilitator. Že 18 let sta skupaj na poti osebne in profesionalne rasti. Njuno skupno poslanstvo je učenje novega načina odnosov ter vzpostavljanje prostora za večjo povezanosti in rast posameznikov, parov in delovnih timov. Izvajata Imago delavnice za pare ter izobraževanja za mentorje in vodje.
|
Odnos med nama je lahko prostor, ki zdraviŠpela in Tone Tušek
Živimo v kulturi, ki nas vabi k osredotočanju na posamično, na zasebno, na neodvisnost. Pa vendar, na najglobljih ravneh komaj obstajamo kot posamezniki. Ne obstajamo brez odnosa. Kakovost našega življenja je v resnici odvisna od kakovosti naših odnosov in v samem jedru je partnerski odnos.
Ta odnos je lahko prostor stiske in bolečine ali pa prostor harmonije in polne živosti. Lahko pleševa utrujajoč ples od hrepenečega iskanja drugega, do umikanja pred ostrino bližine. Lahko pa se naučiva konflikte spremeniti v rast in večjo povezanost. Lahko vzpostaviva odnos, kjer najina različnost postane vir moči, ustvarjalnosti in zdravljenja. Za naju in za svet okoli naju. Vprašanja, na katera bo predavanje odgovorilo:
|
14. 12. 2024 ob 19:00 prek spleta
Jerneja Šibilja je strokovnjakinja na področju dela z mladimi, kjer že vrsto let razvija
in izvaja programe, ki mladostnikom omogočajo osebnostno rast, razvoj talentov in spretnosti ter krepijo njihove moči. Je vodja Programa NEON, namenjenega preventivi različnih oblik nasilja. Jerneja s svojo predanostjo in strokovnostjo ustvarja varne prostore za mlade, kjer lahko razvijajo samozavest, postavljajo meje in gradijo pozitivne odnose. Kaja Kočevar pod imenom Kaya Solo, ustvarja vsebine na družbenih omrežjih. Znana je po svojih odkritih in avtentičnih objavah. Pogosto deli vsebine, ki se dotikajo osebnih izkušenj, duševnega zdravja, spletnega nasilja in samopodobe, s čimer odpira pomembne teme za mlajšo generacijo. Njena odprtost in iskrenost jo povezujeta z občinstvom, hkrati pa prispevata k pogovorom o pomembnih družbenih vprašanjih. |
Podkast Odkrito o skritem:
|
21. 12. 2024 ob 19:00 prek spleta
Andrej Pešec je univ. dipl. politolog, deluje pa kot celostni psiholog, pedagog, trener in strokovnjak za odnose, vodenje ter osebni razvoj. Kot strokovni sodelavec sodeluje z več kot 300 šolami, zavodi in podjetji v Sloveniji ter na tujem. Vodil je že preko 2500 predavanj, webinarjev in izobraževanj, za katere so značilni nenavadni praktični primeri, sinteza sodobnih celostnih znanj, modrosti, motivacijske filozofije ter zanimive zgodbe iz vsakdanjega življenja. Je avtor štirih knjig o odnosih in vzgoji: Vzgoja motiviranih, zdravih in odgovornih otrok, Ženske in moški, Znanje za življenje: odnosi, stres, čustva in njihov vpliv na bolezni in zdravje ter Znanje za življenje II – moder človek se ne stara, moder človek zori.
|
Kako vzgojiti motivirane otrokeAndrej Pešec
»Obstajata samo dve trajni zapuščini, ki ju lahko damo otrokom. Eno so korenine, drugo pa krila.« Hodding Carter
Na predavanju se bomo dotaknili različnih področij otrokovega razvoja in odgovorili, kako najbolje poskrbeti za razvoj otrok v različnih obdobjih njihovega življenja. Poudarek bo na razvoju občutka za učenje, trud in delo. Govorili bomo o čustveni inteligenci ter razvoju samozavesti in samopodobe. Teme bomo predstavili s praktičnimi primeri in zgodbami iz vsakdanjega življenja. Vprašanja, na katera bo predavanje odgovorilo:
|