Konferenca bo potekala v živo v prostorih partnerjev DOBA na Prešernovi 1 v Mariboru. Dogodek bo v torek, 15. aprila 2025 od 9.00 do 16:00.
Za udeležbo na konferenci vam bomo izdali potrdilo za 9 pedagoških ur, ki ga boste dobili osebno na lokaciji ob 16.00 po koncu konference.
Za udeležbo na konferenci vam bomo izdali potrdilo za 9 pedagoških ur, ki ga boste dobili osebno na lokaciji ob 16.00 po koncu konference.
Vpliv kreativnosti v vašem življenju
Sodeluje pri reševanju problemov in razvijanju veščin reševanja konfliktov.
|
Pomaga za lažje sproščanje,
izražanje čustev ter občutenje sprostitve. |
Blagodejno vpliva na osebno rast, ker se s kreativnostjo lahko bolje spoznamo in razvijamo.
|
Izboljša produktivnost
in samozavest, saj se bolj zavedamo svojih sposobnosti. |
Prinaša raznolikost v naša življenja ter deluje kot vir navdiha
in motivacije. |
Staša Dabič Perica
Ključni koncepti in smernice za uspešno izvedbo procesa načrtovanega oblikovalskega razmišljanja 9.15 - 9.45
|
10.00 - 10.45
|
Tanja Čajavec in Manja Del Negro
VZPOREDNA DELAVNICA Od ideje do storitve/produkta v manj kot 24 urah 10.00 - 11.45
|
dr. Marina Letonja in dr. Živa Veingerl Čič
Kako z Design Thinking-om izboljšati izkušnje zaposlenih 11.00 - 11.45
|
13.00 - 13.45
|
dr. Nataša Iršič
Bedenik in Tina Hozjan VZPOREDNA DELAVNICA Spremenimo ˝ne˝ v ˝na˝: od neuspeha do nasmeha in naprej 13.00 - 14.45
|
14.00 - 14.45
|
dr. Blaž Zupan
Dizajnersko razmišljanje v slovenski podjetniški in poslovni praksi: izkušnje s terena 15.00 - 15.45
|
Spletno, brezplačno, kakovostno
Predavanja si brezplačno oglejte na
kanalih Pozitivna psihologija za boljše življenje.
ORIS PROGRAMA
9.15 - 9.45
Staša Dabič Perica je diplomirana kulturologinja, licencirana trenerka metode Thinking by Design® po de Bonu ter izkušena moderatorka in facilitatorka. Ima bogate izkušnje v mladinskem in nevladnem sektorju, socialnem podjetništvu ter zadružništvu. S svojim delom udeležence spodbuja k ustvarjalnemu in strukturiranemu
razmišljanju, inovativnim pristopom ter usmerjenosti v rešitve. Verjame v moč sodelovanja in si prizadeva za razvoj modelov, ki posameznikom in organizacijam pomagajo odkriti potencial in soustvarjati vključujoče skupnosti. |
Staša Dabič Perica
Na predavanju bodo udeleženci dobili bolj jasen uvid v sam koncept modela dizajnerskega razmišljanja (oz. razmišljanja po načrtu) in z njim povezane pojme. Spoznali bodo ključne koncepte metodologije z namenom poglobljenega razumevanja procesa, kot so: interdisciplinarnost, participatornost, empatičnost, iterativnost. Predstavljene bodo tudi glavne značilnosti procesa in uporabe modela, kot so zaporedja zanimivih dualnostnosti/nasprotij, kot so divergentno – konvergentno, ustvarjanje idej – izbiranje idej, igrivost – formalnost. V zaključku pa bodo predstavljene osnovne smernice za uspešno vodenje/facilitiranje procesa v praksi, kot so časovne omejitve, fokus, disciplina tehnike, parkirišče idej ter drugi pomembni elementi, kot sta čas in prostor.
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
10.00 - 10.45
Mag. Tadej Markovič je po duši inženir, mentor in coach. V inženirskem poklicu se že več kot 20 let ukvarja z načrtovanjem integriranih vezij (čipov), ter mentorstvom in coachanjem inženirskih teamov, v zadnjih letih predvsem v tujini. Je soavtor dveh mednarodnih patentov na področju digitalnih radijskih komunikacij in mednarodno licenciran de Bono trener za metodo Thinking by Design®.
Tadej je tudi podjetnik in ustanovitelj zasebnega Montessori vrtca. Tadejeva poklicna pot vključuje strast do kreativnosti, izobraževanja, mentorstva in coachanja najstnikov, s čimer jim želi pomagati pri lastnih podjetniških izkušnjah, da pri tem najdejo sebe in svojo strast do ustvarjanja in do radostnega in smiselnega življenja. Tadej je mož in oče štirih otrok. Zelo ima rad potovanja, najraje s celo družino, sicer pa tudi sam. Pisanje je zanj odličen način za samo refleksijo in za deljenje svoje življenjske poti. |
mag. Tadej Markovič
Kreativnost, sreča in uspeh so tesno povezani s tem, kako obvladujemo svoje misli, oz. kako obvladujemo sebe glede na svoje misli. V resnici so naše misli tiste, ki določajo, kako bomo doživljali svet okoli nas in znotraj nas, ter kako bomo reagirali na izzive, ki se nam postavijo na pot.
Z uporabo orodij za kreativno razmišljanje v okviru procesa Thinking by Design (razmišljanje po načrtu) na nek način "ugrabimo" svoje misli za usmerjeno pozornost v danem trenutku, ko z raziskovanjem kreativnih, novih idej in konceptov ter dovoljevanjem napak odkrijemo edinstvene rešitve, kar bi mogoče lahko poimenovali tudi uspeh. Hkrati imamo v tem procesu neverjetno vključujoče in pozitivne odnose z ostalimi udeleženci in nenazadnje tudi s samim seboj. Če je sreča posledica tega, kako se odzivamo na svet okoli sebe, potem je sreča tisto, kar občutimo kot pravo notranjo radost, ki raste v krepitvi pozornosti v danem trenutku in ob dobrih vključujočih odnosih. Z uporabo de Bonovih orodij kreativnega razmišljanja bi mogoče lahko rekli, sta uspeh in sreča posledica kreativnosti, oz. da sta uspeh in sreča nekaj, za kar se odločimo. Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
11.00 - 11.45
Dr. Marina Letonja je visokošolska učiteljica in vodja mednarodnega sodelovanja na DOBA Fakulteti. Je strokovnjakinja za podjetništvo in management inovacij, ki ima izkušnje z uporabo metodologije Design Thinking za izboljšanje organizacijske kulture in izkušenj zaposlenih. Njene bogate izkušnja kot izobraževalke in svetovalke ji omogočajo, da se edinstveno spopada z izzivi sodobnega delovnega okolja. Vodi inovativne projekte, kot sta Game4Change in Ecosys4you, kar dokazuje njeno sposobnost spodbujanja zadovoljstva zaposlenih in razvoja organizacij s kreativnimi strategijami. Njena strokovnost pri integraciji Design Thinking-a z uporabnimi tehnikami, kot sta raziskovanje in postavljanje Persone in prototipiranje jo uvršča med strokovnjake na področju preoblikovanja poslovnih okolij.
Dr. Živa Veingerl Čič je visokošolska učiteljica na DOBA Fakulteti in strokovnjakinja za upravljanje človeških virov in razvoj zaposlenih, ki s svojim raziskovalnim delom, predavanji in sodelovanjem v mednarodnih projektih oblikuje inovativne pristope za boljše delovno okolje, večjo zavzetost zaposlenih in trajnostno rast organizacij. S poudarkom na agilnih strategijah, medgeneracijskem sodelovanju in razvoju zaposlenih pomaga soustvarjati prihodnost dela, kjer sta dobro počutje zaposlenih in uspešnost organizacij ter posameznikov v ravnovesju.
|
dr. Marina Letonja in dr. Živa Veingerl Čič
V sodobnem delovnem okolju, kjer izzivi, kot so nizka zavzetost zaposlenih, visoka fluktuacija in pomanjkanje inovativnih pristopov k upravljanju talentov postajajo vse bolj izraziti, metodologija Design Thinking nudi učinkovite rešitve za izboljšanje vključujočih in učinkovitih delovnih izkušenj. Ta pristop združuje empatijo, sodelovanje in eksperimentiranje, kar omogoča razvoj prilagojenih rešitev za realne potrebe zaposlenih.
Predstavitev bo poglobljeno raziskala ključne faze Design Thinking-a in kako jih lahko praktično uporabimo za optimizacijo procesov v upravljanju človeških virov. Poseben poudarek bo na tehnikah, kot je npr. prototipiranje izkušenj in 'employee journey mapping' (mapiranje celovite uporabniške izkušnje), ki organizacijam omogoča, da sistematično identificirajo in izboljšajo ključne točke v izkušnjah zaposlenih. Poleg tega bomo predstavili uspešen primer uporabe Design Thinking-a za reševanje specifičnih izzivov v delovnem okolju, s čimer bomo prikazali, kako lahko strateško vključevanje zaposlenih v procese oblikovanja in izvajanja rešitev prispeva k izboljšanju njihovega zadovoljstva, zavzetosti in krepitvi organizacijske kulture. Predavanje bo združilo teoretično znanje in praktične izkušnje na področju inovacij in upravljanja človeških virov, kar bo udeležencem omogočilo razviti sposobnost uporabe Design Thinking-a za izboljšanje organizacijske učinkovitosti in zaposlenih izkušenj. Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
10.00 - 11.45
Tanja Čajavec je digitalna strateginja ter certificirana trenerka de Bonovih in NLP metod, ki podjetjem in posameznikom pomaga pri digitalni preobrazbi, brezpapirnem poslovanju ter razvoju osebnih, poslovnih in digitalnih kompetenc. Kot Digital Strategist pri ARHIVSERVIS.SI vodi projekte digitalne transformacije in strategij za optimizacijo poslovanja. Je tudi ustanoviteljica invalidskega in socialnega podjetja MEDARHIV, kjer se osredotoča na digitalizacijo in vključevanje ranljivih skupin v poslovne procese.
Manja Del Negro je specialistka za prodajo, od koder je svoje znanje nadgradila s certifikatom Thinking by Design. Ker jo na področju dela bogatijo različne izkušnje v branžah, vidi priložnost, da vpelje nove in sveže principe delovanja v podjetja, ki do sedaj še niso razmišljala o bolj kreativnih pristopih. V veselje ji je poučiti o tem mlade, ki so še na začetku svojih potencialov, da se lažje usmerijo v poklicno delovanje. Za podjetja, mladino in posameznike organizira team-buildinge, poroke in dogodke, kjer vas poleg znanja TbD usmeri v brezskrben dan in z detajli doda piko na i vašemu dogodku. Po izobrazbi pa je dizajnerka notranje opreme, ki vam z veseljem svetuje, kako vaše stanovanje ali poslovni prostor osvežiti ali prenoviti. |
Tanja Čajavec in Manja Del Negro
Delavnica bo ponudila praktično izkušnjo metode Thinking by Design, ki omogoča preoblikovanje ideje v delujočo storitev ali produkt v manj kot 24 urah. Udeleženci bodo skozi strukturiran proces fokusiranja, raziskovanja, razvoja ideje, ovrednotenja ideje in implementacije ideje razvili inovativne rešitve za realne izzive. Program je zasnovan za vodje, podjetnike, inovatorje in razvojne ekipe, ki želijo pospešiti in optimizirati razvoj novih konceptov. Interaktivni pristop omogoča sodelovanje s strokovnjaki in drugimi udeleženci, kar spodbuja kreativnost in učinkovito iskanje rešitev. Metodologija, ki jo bomo uporabljali, temelji na principih, ki jih uporabljajo največja svetovna podjetja, kot so Amazon in Apple.
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
13.00 - 13.45
Dr. Daša Grajfoner je visokošolska učiteljica na DOBA Fakulteti, psihologinja in raziskovalka, ki se ukvarja s psihološkimi intervencijami s pomočjo živali. S svojimi akademskimi raziskavami in delom v psihološki praksi pomembno prispeva k razumevanju psiholoških in čustvenih koristi odnosa med človekom in živaljo. Deluje na mednarodni ravni, dolga leta je bila dejavna tudi v Združenem kraljestvu, kjer je raziskovala učinkovitost terapije s pomočjo živali v različnih okoljih. Objavila je številne študije in članke na to temo.
|
Dr. Daša Grajfoner
Predavateljica bo spregovorila o tem, kako lahko živali prispevajo k izboljšanju delovnega okolja in dobrega počutja zaposlenih. Predstavila bo primere uspešnih organizacij, ki že uporabljajo intervencije oziroma aktivnosti s pomočjo živali za zmanjšanje stresa in povečanje produktivnosti. Z udeleženci bo razpravljala o znanstvenih dokazih o pozitivnem vplivu interakcije z živalmi na psihološko in fizično zdravje ljudi. Govorila bo o vlogi živali pri razvijanju vodstvenih sposobnosti, udeleženci pa bodo tudi spoznali ključne korake pri uvajanju teh programov v organizacije ter smernice za zagotavljanje etičnega in učinkovitega vključevanja živali v delovno okolje.
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
14.00 - 14.45
Mag. Rosana Šuc Ravničan, specialistka za inovacijsko komuniciranje in dvig trajnovativnosti
Mag. Rosana Šuc Ravničan se je na svoji 20-letni poslovni poti specializirala za vodenje korporativnega komuniciranja in inovacijskih procesov, zlasti v kontekstu invencijsko-inovacijskih dejavnosti. V zadnjih treh letih je bila zelo aktivna tudi na trajnostnem področju. Spodbujanje kreativnosti in trajnosti med posamezniki in v organizacijah je njeno poslanstvo. Širi kreativno energijo, ki jo omogočajo različna orodja, hkrati pa dviguje zavedanje o njihovem potencialu iz več vidikov. Je mednarodno licencirana de Bono trenerka za metode Šest klobukov razmišljanja®, Lateralno razmišljanje® ter Thinking by design®. V dvanajstih letih je v timih preizkušala ogromno de Bonovih tehnik in orodij. Pridobila je tudi certifikat Strateginje trajnostnega razvoja Inštituta za razvoj družbene odgovornosti IRDO. Je coachinja za time in posameznike, občasno predava tudi na raznih konferencah. Njeno poslanstvo je soustvarjanje trajnostnega okolja, kjer se spodbuja ustvarjalnost in kjer se vsak posameznik počuti podprtega pri razvoju svojega potenciala. |
mag. Rosana Šuc Ravničan
Predstavili in raziskali bomo, kako metodologija Thinking by Design združuje empatijo do uporabnika in kreativno razmišljanje za reševanje izzivov. Osvetlili bomo pomen razumevanja človeških potreb kot temelj za inovativne in trajnostne rešitve. Spoznali boste ključne korake faze raziskovanja, ki spodbuja sodelovanje in odpira prostor za nove ideje. Skupaj bomo odkrili, kako lahko empatija omogoča globlji vpogled v izzive, medtem ko kreativnost ponuja edinstvene poti do rešitev.
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
13.00 - 14.45
Tina Hozjan je psihologinja, ki se skozi kreativnost in iskanje notranjega ravnotežja osredinja na pomoč posameznikom pri snovanju njihove prihodnosti. Svojo poklicno pot je začela v karierni orientaciji, nadaljevala pa na področju predšolske vzgoje in izobraževanja. Kot svetovalna delavka in ravnateljica je spoznavala, da so v nenehno spreminjajočem se svetu ključni elementi za iskanje inovativnih rešitev igrivost, ustvarjalnost in odprtost do novih idej. S spoštovanjem drugačnosti in zavedanjem, da vsak posameznik prinaša edinstveno vrednost, uporablja metode, ki spodbujajo odprto komunikacijo in sodelovanje. Kot NLP praktik in mednarodno licencirana trenerka za de Bonovp metodo Thinking by design® verjame, da je kreativnost temelj prihodnosti, ki jo soustvarjamo skupaj. Je mentorica, ki posameznikom pomaga, da zažarijo – ne le v svojem poklicnem življenju, ampak tudi v svojih osebnih zgodbah, saj verjame, da je vsak korak naprej v razvoju lahko prelomna točka za pozitivne spremembe. Največji premiki se zgodijo, ko si drznemo sanjati!
Dr. Nataša Iršič Bedenik je licencirana trenerka de Bonovih metod za Šest klobukov razmišljanja®, Lateralno razmišljanje® in Thinking by Design®. Z 20-letnimi izkušnjami pri vodenju proizvodnih, tehnoloških in logističnih ekip ter strokovnim znanjem na področju izboljšanja procesov in kreativnega razmišljanja, je postala strokovnjakinja za vodenje ekip in pripravo strateških poslovnih sprememb. Njeno znanje iz kemijskega inženirstva, logistike, Lean pristopov, tehnik kreativnega razmišljanja in NLP ji omogoča razvoj inovativnih strategij za izboljšanje učinkovitosti poslovnih procesov. Njene izkušnje ji omogočajo prepoznati potenciale za optimizacijo procesov in razviti ustrezne strategije za implementacijo sprememb. |
Tina Hozjan in dr. Nataša Iršič Bedenik
Na delavnici bodo udeleženci orodja metodologije Thinking by Design uporabili za iskanje načinov preoblikovanja neuspehov v priložnosti. S pomočjo interaktivnih vaj bodo raziskali, kako na neuspeh odgovoriti s sočutjem in na obraz ponovno priklicati nasmeh. Naučili se bodo, kako ustvariti okolje, v katerem neuspehi niso ovire, temveč gradniki prihodnjih uspehov. Skozi skupinsko sodelovanje bodo razvijali veščine spreminjanja neuspehov v priložnosti za osebno in profesionalno rast. Ob koncu delavnice bodo opremljeni z nekaterimi novimi orodji za učinkovito soočanje z napakami. Z delavnice bodo šli s pomembnim spoznanjem, in sicer: da je neuspeh, ki se mu nasmehneš, ključ do napredka!
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|
15.00 - 15.45
Dr. Blaž Zupan je izkušen poslovni trener, serijski podjetnik, predavatelj, mentor in investitor. Je ustanovitelj in solastnik več podjetij v Sloveniji in v tujini, iz nekaterih je uspešno izstopil s prodajo deleža. Njegova strast je prenašanje praktičnega znanja o podjetništvu, inovativnosti in razvoju poslovnih priložnosti. Posebej se osredotoča na uporabo dizajnerskega razmišljanja in vitkih metod za spodbujanje kreativnosti in učinkovito reševanje kompleksnih poslovnih izzivov. Kot mentor aktivno podpira mlade podjetnike na začetku njihove poslovne poti.
|
dr. Blaž Zupan
V poslovni praksi naj bi se dizajnersko razmišljanje uporabljalo kot orodje za krepitev konkurenčnosti in razvoj rešitev, ki so osredotočene na uporabnika. Na predavanju bomo pregledali konkretne primere iz resničnega sveta, ki prikazujejo, kako so slovenska podjetja uspešno uporabila to metodologijo za razvoj inovativnih produktov in storitev ter prenovo obstoječih. Skozi študije primerov bomo raziskovali, kako dizajnersko razmišljanje spodbuja inovacije, izboljšuje uporabniško izkušnjo in prispeva k uspešnejšemu poslovanju. Poudarek bo na praktični uporabi in ključnih spoznanjih, ki jih lahko udeleženci odnesejo s seboj in uporabijo v lastnem delovanju.
Predavanje bo odgovorilo na vprašanja:
|